Moderne stomatologické
ošetrenie s osobným
prístupom

Naše služby - Estetická stomatológia

Fixné náhrady

Predstavujú náhradu časti zuba, celého zuba alebo viacerých chýbajúcich zubov. Výsledkom ošetrenia je obnova žuvacej funkcie, estetiky a komfortu. Korunková náhrada zuba je fixne – pevne nacementovaná na nabrúsený zub.

Medzi fixné náhrady patria: inlay, onlay, overlay, fazety, korunky a mostíky.

Onlay, inlay

Zub, ktorý je veľmi poškodený zubným kazom, je možné opraviť čiastočnou fixnou náhradou. Tá sa fixuje do dutiny (tzv. kavity), ktorá vznikne odstránením kazu. Cieľom zubnej náhrady je obnova funkcie aj vzhľadu zuba. Dnešná pestrá voľba materiálov ponúka zhotovenie náhrad, ktoré svojou funkciou a vzhľadom imitujú a nahrádzajú časť zubov na nerozoznanie od tých zdravých.

Fazeta

Jedná sa o tenučkú keramickú škrupinku, ktorá sa nalepí na prednú plochu zuba. Vo väčšine prípadov sa jedná o rekonštrukciu predných zubov. Fazetou sme schopní pri minimálnom zásahu do zuba upraviť jeho farbu, tvar a postavenie. Pomocou fazety vieme šetrným zásahom do zuba ošetriť napr. „tetracyklinové“ zuby alebo dostavať odlomenú časť zuba bez nutnosti brúsenia na korunku. Keramické fazety, na rozdiel od fotokompozitných dostavieb, ostávajú farebne stabilné a prechod medzi fazetou a zubom je prakticky nerozpoznatelný.

Korunky

Indikáciou pre zhotovenie korunky je také výrazné a rozsiahle poškodenie zuba, že už ho nedokážeme ošetriť výplňou alebo pomocou onlaye. Korunka plne nahrádza povrch zuba, je to akoby plášť, ktorý sa nasadí na ošetrený a nabrúsený povrch zuba. Korunka má mať farbu a transparenciu ako prirodzený zub a cieľom je, aby sa nedala rozoznať od prirodzeného zuba. Práve z tohoto dôvodu zhotovujeme celokeramické a zirkonové korunky, ktoré toto spĺňajú.

Mostíky

Ako nám napovedá názov, jedná sa o premostenie chýbajúceho zuba náhradou. Zuby, ktoré susedia s medzerou sú tzv. pilierové zuby. Tieto zuby sa obrúsia a na ne sa nasadí celá práca – mostík a medzera, po stratenom zube sa zaplní.

Pri strate zuba je dôležité vyplniť medzeru čo najskôr. Dôvodom je nielen estetické hľadisko, ale aj skutočnosť, že po strate zubov dochádza k posúvaniu susedných zubov do medzery a ich krivenie.

Korunky a mostíky na implantáty

V prípade, že stratu zuba nahrádzame implantátom, je následne protetické riešenie formou korunky alebo mostíka, ktoré sa cementujú alebo zašróbujú prostredníctvom nadstavby priamo do implantátu. Náhrada zuba pomocou implantátu je ideálnym riešením, kedže pomocou implantátu je na kosť prenášaný žuvací tlak rovnomerne a nie je potrebné, ako pri mostíku, obrusovať susedné zuby.

obrázek


Naše ostatné služby© 2024 Hillaris